Święta zbliżają się wielkimi krokami. Wielu z nas zaczęło już przygotowania. Z kuchni unosi się piękny, cynamonowy zapach pieczonych pierniczków, a prezenty dla bliskich być może leżą już schowane pod stertą ubrań w szafie :)

pomarańcza

Święta to cudowny czas. Czas oderwany od rzeczywistości.
Czas, w którym nie liczy się żadne zło, a smutki uciekają by schować się w jakiejś ciemnej jamie.

Święta to czas rozmyślania.
Czas nowych pomysłów, zmian, postanowień.

Święta to chyba najbardziej magiczny czas w ciągu roku. Pełen dobroci, miłości, szczęścia i życzliwości.

Pojawia się zatem pytanie – Co zrobić, aby podczas Świąt nic nie zakłóciło nam dobrego nastroju i samopoczucia?

Świąteczne potrawy nieraz bywają niezwykle ciężkostrawne. Babcine pierogi podsmażane na złoto i kolorowe ciasta niestety często pozostawiają po sobie uczucie „ciężkiego żołądka” i…wyrzuty sumienia.

pierniczki

Co zrobić, aby móc cieszyć się pysznymi świątecznymi potrawami, a jednocześnie nie zyskać dodatkowych kilogramów i problemów żołądkowych?

Po pierwsze: Przywitaj święta z uśmiechem na ustach. Ciesz się nimi, wyrzuć z głowy wszelkie smutki, pozwól swojemu organizmowi odstresować się i odpocząć.

Po drugie: Jedz małymi kęsami, dokładnie żuj pokarm, nie spiesz się, a po każdym posiłku odczekaj przynajmniej 10-15 minut. Niech do Twojego organizmu zdąży dotrzeć sygnał, że zjadłeś. Do mózgu, sygnał sytości dociera dopiero po ok. 20 minutach!

Po trzecie: Nie popijaj posiłków. Zachowaj przynajmniej pół godziny przerwy pomiędzy jedzeniem a piciem.

Po czwarte: Unikaj tłustych, smażonych potraw oraz słodyczy. Postaw na potrawy gotowane, pieczone lub duszone, oraz na słodycze bez cukru. Sam przygotuj świąteczne, zdrowe potrawy. Uwierz mi, jest to możliwe :)

Po piąte: Zachowaj umiar :) Wiem, że potrawy świąteczne często kuszą swoim zapachem, wyglądem i smakiem. Dlatego śmiało! Spróbuj tych, na które masz ochotę. Nawet, jeśli miałbyś spróbować dwunastu! Pamiętaj jednak, aby zachować umiar. Zamiast 7 pierogów, zjedz 2, a zanim nałożysz sobie dokładkę zastanów się, czy nie jesteś już najedzony i czy nie lepiej zostawić troszkę miejsca na inne, smaczne potrawy.

Po szóste: Pij zioła, zieloną herbatę i ciepłą, przegotowaną wodę. Pomogą Ci one w trawieniu, przyspieszą przemianę materii i uspokoją żołądek i wątrobę.

Po siódme: Nie pij alkoholu. Są to jedynie puste kalorie, które nie dostarczają organizmowi żadnych cennych wartości. Święta spędź na rozmowie z bliskimi, na wspominaniu, uśmiechaniu się, śpiewaniu i słuchaniu kolęd. Niech miła atmosfera zagości w Twoim domu bez zbędnych napojów :)

Po ósme: Nie siedź non stop przy stole. Możesz zaproponować rodzinie poobiedni spacer. Możecie pobawić się na śniegu, porzucać śnieżkami, a może ulepicie bałwana? Daj sobie trochę radości i ruchu. Zobaczysz, że Twój nastrój stanowczo się poprawi, a Twój organizm będzie Ci wdzięczny. Jeśli nie chcesz bawić się w śniegu (a szkoda, bo czasem naprawdę warto przypomnieć sobie jak to było być dzieckiem :) ), możecie pooglądać gwiazdy lub światełka, które w wigilijną noc rozświetlają całe miasto :)

Po dziewiąte: Po kolacji odczekaj przynajmniej 2-3 godziny zanim położysz się spać. Niech Twój organizm zdąży strawić chociaż część zjedzonego przez Ciebie jedzenia.

Po dziesiąte: Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem! A każdy człowiek czasami popełnia błędy. Nie przejmuj się, jeśli podwinie Ci się noga, zjesz 2 kawałki pysznego ciasta lub nie będziesz mógł powstrzymać się przed zjedzeniem czegoś niezdrowego. Nie miej wyrzutów sumienia. Święta zdarzają się tylko raz do roku, więc ciesz się nimi bez względu na wszystko :)

I pamiętaj :) Zdrowe, świąteczne przepisy są równie smaczne jak te mniej zdrowe :)
Może warto czasem spróbować poeksperymentować w kuchni? Upiec zdrowe ciasto – takie, które nie dostarczy Twojemu organizmowi ton cukru, a jedynie witaminy i potrzebne minerały?
Może warto spróbować zrobić pierogi zastępując mąkę pszenną czymś, co posiada więcej wartości?

Już niebawem na blogu pojawią się moje świąteczne eksperymenty i przepisy, do których serdecznie zachęcam :)